Parkuj jak zawodowiec

7 cze 2023

Zanim wyruszysz na miasto na hulajnogach, musimy o czymś porozmawiać. O czymś bardzo ważnym – o parkowaniu hulajnóg. Zdajemy sobie sprawę, że to może nie jest najciekawszy temat do rozmowy, ale tu chodzi o bezpieczeństwo – Twoje, ale i innych osób na ulicach. Daj nam szansę i poświęć chwilę na wysłuchanie, co mamy do powiedzenia o parkowaniu.

Uliczne zasady

Prawidłowo zaparkowana hulajnoga naprawdę robi różnicę dla pieszych. Kiedy zaparkujesz ją właściwie czyli postawisz ją w pionie na nóżce tak, aby nie zagradzała nikomu drogi, wszyscy uczestnicy ruchu pieszego będą mogli swobodnie się poruszać po chodniku. Ustawienie hulajnogi w stojaku lub wzdłuż krawędzi chodnika, a nie na jego środku pozwala zachować porządek na ulicach. A nóżka jest ważna dlatego, że dzięki niej szanse, że hulajnoga się przewróci maleją. Prawidłowe parkowanie zapobiega też wypadkom np. osób z dysfunkcjami wzroku. A wreszcie – prawidłowe parkowanie to pewność, że nie zaskoczy Cię mandat! Tak – za parkowanie w niedozwolonym miejscu możesz dostać karę.

Czego nie robić parkując hulajnogi

Skoro już wiesz, dlaczego tak ważne jest prawidłowe parkowanie, teraz przypominajka, jak na pewno nie parkować. 

Nie porzucaj hulajnogi na stercie

Nawet jeżeli się spieszysz nie zostawiaj hulajnogi na środku chodnika. To jest taki „fatal error”, można powiedzieć. To nie tylko nie w porządku wobec pieszych, ale zwyczajnie jest to niebezpieczne. Zamiast na środku, zaparkuj hulajnogę wzdłuż (równolegle do) krawędzi chodnika, wzdłuż ściany, przy krawężniku, a najlepiej w specjalnych stojaku, albo w wyznaczonej strefie parkowania. Nie zostawiaj hulajnogi na przystanku autobusowym!

Nie rzucaj hulajnóg gdzie popadnie

Wiesz, że porzucanie hulajnogi na stercie innych, które już tam leżą jest niefajne? Takie skupiska hulajnóg zaśmiecają nasze miasta. Może i taka sterta zielonych hulajek wygląda jak dzieło sztuki nowoczesnej, ale tworzy bałagan i jest niebezpieczne. Po zakończeniu przejazdu zaparkuj hulajnogę w pionie. Im większy porządek na ulicach, tym lepiej się będziemy na nich czuli. Serio. A i hulajnogi dłużej będą mogły nam służyć.

Chaosowi na chodniku mówimy NIE

Każdy z nas to przeżył – chcesz skończyć przejazd, a tu nigdzie nie widać strefy parkingowej. Najgorzej. Ale to nie znaczy, że możesz zostawić hulajnogę gdziekolwiek. 

Poświęć chwilę i rozejrzyj się, a na pewno znajdziesz stojak albo jakieś miejsce, gdzie zostawiona hulajnoga naprawdę nie będzie nikomu przeszkadzać ani nie zablokuje nikomu drogi.

Dlaczego prawidłowe parkowanie jest tak ważne? 

Wyobraź sobie, że pomykasz sobie ulicą, słuchasz fajnej muzyczki, a tu nagle przed Tobą wyrasta hulajnoga i musisz ją wyminąć i to wybija Cię z rytmu i dobrego nastroju. Słabo, prawda? Tu nie chodzi tylko o uprzejmość wobec innych pieszych, ale też o bezpieczeństwo. Wyobraź sobie, że akurat zmieniasz piosenkę w telefonie, więci nie patrzysz przez moment przed siebie i bum. Leżycie Ty i hulajka. Auć. A tylko pomyśl, co by było, gdyby zamiast Ciebie szła tędy osoba z dysfunkcją wzroku? Chodniki muszą być bezpieczne dla wszystkich. 

Dlatego tak ważne jest prawidłowe parkowanie i uwzględnianie potrzeb wszystkich osób na drodze. Parkuj hulajnogi w pionie, w dozwolonych miejscach i w taki sposób, aby nie zagradzały przejść np. do przystanku. Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże utrzymać nasze miasta w porządku. 

Poza tym, uważne parkowanie hulajnóg, a nie rzucanie ich na ziemię pozwoli na dłuższe ich użytkowanie, będzie ich na ulicach więcej i dzięki czemu zawsze znajdziesz hulajnogę na swoją przejażdżkę.

Pamiętaj – nie rzucaj hulajnóg na stertę, nie parkuj na środku chodnika i bądź uważny na innych. Hulajki i my dziękujemy! 

Ostatnio dodane posty