Cum s-au implicat angajații Bolt pentru a ajuta Ucraina

16 mar. 2022

Bolt este ferm alături de poporul Ucrainei în aceste vremuri dificile. Dar este important să rețineți că și angajații noștri o fac. În acest articol de pe blog, vă vom prezenta membrii echipei noastre care preiau conducerea inițiativelor pentru a sprijini Ucraina.

Mentalitatea bursucului de miere

În Bolt, ne spunem unul altuia „bursuci de miere” (honey badgers). Pentru oricine din afara companiei, acest lucru ar putea suna ridicol, dar pentru noi este o reprezentare a modului în care acționăm. Dacă nu știați, bursucii de miere sunt aproape cele mai neînfricate animale de pe planetă. Au atâta încredere în abilitățile lor încât sunt cunoscuți pentru că atacă inamicii cu o dimensiune și o putere mult mai mare.

Pentru oricine din afara companiei, acest lucru ar putea suna ridicol, dar pentru noi, bursucul de miere este reprezentarea perfectă a modului în care acționăm. Bolt este o familie de bursuci de miere, mulți dintre care pur și simplu nu și-au putut permite să stea nemișcați într-o situație care impunea acțiune.

Suntem extrem de mândri de toți angajații care au acționat. 💙💛  

#support-ukraine

În dimineața zilei de 24 februarie, Mathis Bogens, Head of Internal Communications la Bolt, a creat un canal #support-ukraine pe Slack, pentru a ține pe toată lumea informată despre ceea ce se întâmplă.

Era evident că oamenii doreau să sprijine, să participe la conversații și să găsească modalități de a ajuta, dar creșterea acestui canal a depășit acum toate așteptările.

În 10 zile, peste 1.000 de persoane s-au alăturat și au distribuit peste 1.700 de mesaje. Majoritatea s-au referit la sprijinirea localnicilor sau la ajutorarea angajaților noștri ucraineni, a familiilor lor și a prietenilor în criza umanitară în creștere. Acest canal a fost și terenul propice pentru alte proiecte enumerate în această postare, de ex. programul Bolt Buddy sau ajutorul pentru relocare.

În ultimele două săptămâni, #support-ukraine a fost de departe unul dintre cele mai utilizate canale la Bolt (pentru a pune asta în perspectivă, avem peste 2.000 de canale active).

El e Mathis, omul din spatele inițiativei: 

Mulțumim! Și mulțumim tuturor celor care s-au implicat în conversație.

Ajutor pentru relocare

Ceea ce a început ca un proiect pentru a ajuta colegii bursuci de miere să se mute din Ucraina, s-a transformat într-o rețea de voluntari care sprijină pe oricine își părăsește casa din cauza războiului, angajat Bolt sau nu.

Acum, peste 50 de persoane de la Bolt s-au alăturat rețelei de voluntari și există o cooperare continuă cu Consiliul Estonian pentru Refugiați pentru a accelera procesul. Datorită tuturor acestora, voluntarii au putut oferi cazare temporară, hrană, transport și ajutor cu documente și permise de ședere pentru peste 120 de persoane.

Datorită acestei inițiative, o familie de trei persoane care fuge din Kușuhum, un oraș din apropierea centralei nucleare Zaporojie, are acum un loc sigur unde să stea.

Bursucii de miere din spatele acestui lucru sunt Eimantas Balta, Sonia Caetano, Gabriel Manduca și Arnaud Lafeuillade. Mulțumim! Și mulțumim tuturor celor care ajută și fac tot posibilul pentru a-i sprijini pe refugiați.

Colectarea de ajutoare umanitare

Arnaud Lafeuillade este Quality Assurance Engineer la Bolt. El este, de asemenea, un fotograf documentar care plănuise să meargă și să surprindă viața din Donbas chiar înainte de 24 februarie, când lucrurile au devenit și mai urâte decât erau înainte.

Invazia Rusiei i-a stricat planurile. Frustrant pe multe planuri, sigur, dar, totuși, a vrut să ajute.

În primul rând, a condus în Polonia din Estonia și a ajutat să aducă două femei și pisica lor, Salem, înapoi la Tallinn și le-a invitat să rămână în casa lui.

Uitați-l pe Salem.

După aceea, a început o inițiativă la sediul nostru de a aduna ajutor umanitar și bunuri pentru poporul ucrainean și de a le transporta acolo cu ajutorul Bisericii Greco-Catolice ucrainene din Estonia.

O listă de lucruri care sunt necesare:

  • Produse de igienă pentru copii și adulți;
  • Produse medicale;
  • Alimente pentru bebeluși – de preferință nu ambalate în sticlă;
  • Lenjerie de pat;
  • Saci de dormit.

Dacă sunteți în Tallinn și doriți să ajutați, trimiteți-i un mesaj lui Arnaud, el vă va oferi mai multe detalii.

Mulțumim că ai inițiat acest lucru, Arnaud.

Extinderea serviciilor noastra la granițele Slovaciei și Poloniei

Din seara zilei de 25 februarie, am extins zona de servicii Bolt până la granițele Slovaciei și Poloniei în Ucraina.

Scopul acestei inițiative este de a le oferi celor care au nevoie o oportunitate de transport între cele mai mari orașe și zone de graniță. Șoferii nu plătesc niciun comision pentru aceste curse.

159 de bursuci de miere s-au aflat în spatele acestei inițiative. Mulțumim!

Programul Bolt Buddy

Programul Bolt Buddy a fost creat de membrul echipei noastre poloneze, Michal Duszynski. Programul este un grup de sprijin de voluntari care ajută angajații noștri ucraineni și familiile acestora, care fug de război.

Grupul ajută cu orice probleme cu care se pot confrunta aceste familii pe parcurs. De exemplu, găsirea de cazare, obstacole administrative, rezolvarea pașapoartelor și găsirea de răspunsuri la întrebări legale.

Peste 30 de bursuci de miere s-au înscris la programul Bolt Buddy.

Mulțumim, Michal, și mulțumim, prieteni! Ceea ce faci creează o mare diferență!

Cum puteți ajuta voi

Dacă doriți să ajutați, dar nu știți de unde să începeți, mai jos sunt câteva opțiuni pe care le puteți lua în considerare.

În primul rând, o donație către un ONG care sprijină Ucraina. De exemplu, iată câteva dintre organizațiile pe care le-am susținut până acum cu ajutorul tuturor celor care merg cu Bolt sau care au mâncat cu Bolt Food.

În al doilea rând, puteți lua legătura cu centrul local pentru refugiați sau cu filiala Crucii Roșii și să aflați cum puteți ajuta. De asemenea, puteți găsi și alte organizații locale în care puteți face voluntariat.

În al treilea rând, fiți atenți. Știrile și informațiile false se răspândesc rapid și am văzut efectele devastatoare pe care le poate avea propaganda. Urmăriți canalele media de încredere și binecunoscute pentru actualizări și asigurați-vă că familia și prietenii voștri fac același lucru.

Suntem în asta împreună. Fii puternică, Ucraina!

Articole recente